Najdłuższa rzeka świataAmazonka – mierzy 7040 km i przepływa przez trzy kraje. Natomiast najdłuższa rzeka Francji nie może równać się z tym gigantem. Bądźmy szczerzy, pod względem długości żaden z europejskich cieków nawet nie zbliża się do tego giganta, bo największy – Wołga – ma „zaledwie” 3688 km (według niektórych źródeł 3530 km). Największa rzeka Francji jest ponad trzykrotnie krótsza.

Jaka jest najdłuższa rzeka Francji?

Wymieniając główne rzeki Francji, należy wskazać przede wszystkim na Sekwanę i Loarę. Która z tej pary dzierży status najdłuższej? Poprawna odpowiedź to Loara. Sekwana mierzy niemal 775 km. Długość Loary to natomiast 1020 km (według niektórych źródeł 1006 km). Zwycięzca może być tylko jeden.

Loara a Wisła

Warto zauważyć, że największa rzeka Francji ustępuje Wiśle. O włos, ale jednak. Od punktu początkowego aż do ujścia królowa polskich rzek mierzy 1022 km (do 2009 roku GUS podawał długość 1047 km). Loara musi uznać nie tylko wyższość Wisły, ale także szesnastu innych europejskich rzek, bo w zestawieniu najdłuższych cieków Starego Kontynentu plasuje się na osiemnastej pozycji.

Powierzchnia dorzecza Loary wynosi 120,5 tys. km kw. Także pod tym względem górą jest Wisła. Dorzecze najdłuższej rzeki w Polsce ma powierzchnię przekraczającą 194 tys. km kw. Na terenie Polski znajduje się 87 proc. tej wartości (169 tys. km kw.). 

Skąd wypływa najdłuższa rzeka Francji?

Źródła Loary wybijają ze stoków malowniczego Gerbier-de-Jonc – szczytu w Masywie Centralnym. To piękna wyżynno-górska kraina w środkowej i południowej Francji, zajmująca powierzchnię około 85 tysięcy km kw. 

Gdzie uchodzi największa rzeka Francji?

Największa rzeka we Francji znajduje ujście w Zatoce Biskajskiej (zatoka Oceanu Atlantyckiego). Ma formę estuarium, czyli poszerzonego lejka. 

Takie ujście powstaje w następstwie oddziaływania silnych pływów lub prądów przybrzeżnych. W takich warunkach ruchy wody morskiej nie pozwalają na akumulację osadów rzecznych. Woda wdziera się w górę koryta rzeki i nieustannie je poszerza, a fale dopływu zabierają niesiony materiał skalny w głąb zatoki. 

Loara nie jest jedyną francuską rzeką, której ujście ma formę estuarium. Do tej kategorii zalicza się także Sekwana i Garonna.

Czy najdłuższa rzeka Francji wysycha?

Loara już w czasach starożytnych miała ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarki regionu. Także dzisiaj rola rzeki w tym obszarze jest nieoceniona. Tym bardziej niepokoi fakt, że postępujące zmiany klimatyczne rokrocznie przyczyniają się do obniżenia poziomu wody w najdłuższej rzece Francji.

Najgorszy pod tym względem był rok 2022, kiedy Loara osiągnęła rekordowo niski poziom (niewiele lepiej przedstawiała się sytuacja w 2023 roku, kiedy swoje zrobiła ciepła i sucha zima). Światowe media obiegły wówczas fotografie przedstawiające wysuszone koryto rzeki. W niektórych miejscach można było przejść z brzegu na brzeg i nie zamoczyć stopy. Jeszcze gorsza była sytuacja dopływów najdłuższej rzeki Francji. Tego feralnego roku większość z nich wyschła całkowicie. 

Wysychanie Loary to tragedia dla środowiska naturalnego. Znaczne obniżenie poziomu wody doprowadziło do wzrostu jej temperatury, co w konsekwencji zmniejszyło poziom tlenu i przyczyniło się do skurczenia siedlisk ryb rzecznych. Ucierpiała nie tylko przyroda, ale także gospodarka. Susza nie pozostała bez wpływu na rolnictwo, sadownictwo, przemysł energetyczny, a także na sektor turystyczny.

Najdłuższa rzeka Francji to jedna z największych atrakcji tego kraju

Kiedy pozwalają na to warunki hydrologiczne, Loarą regularnie odbywają się rejsy wycieczkowe. Ta atrakcja cieszy się dużą popularnością. Nic dziwnego. Dolina Loary, nazywana Ogrodem Francji, to prawdziwe zagłębie pomników historii i kultury.

Zamki i pałace, czyli wizytówka krainy

Wzdłuż najdłuższej rzeki Francji znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków i pałaców, a każdy jest usytuowany w niezwykle malowniczej okolicy. Château de Chambord, château de Blois, château de Saumur, château de Chenonceau – to tylko kilka przykładów niesamowitych zabytkowych budowli, które warto zobaczyć.

Château de ChambordChâteau de Chambord / fot. Shutterstock

Nie tylko zamki, pałace i krajobrazy stanowią o wyjątkowości tego miejsca. Dolina Loary słynie też z wyśmienitej kuchni i wybornego wina. W tym kontekście nie jest specjalnie zaskakujące, że ta malownicza kraina (a dokładnie jej fragment, między ujściami Maine i Sully-sur-Loire) w 2000 roku doczekała się wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Nie tylko statkiem i autokarem, ale także rowerem

Dolinę Loary można zwiedzać nie tylko z pokładu statku wycieczkowego i kursując autokarem od miasta do miasta. Ciekawym sposobem na aktywne spędzenie urlopu jest wycieczka trasą rowerową La Loire à Vélo, biegnącą wzdłuż koryta najdłuższej rzeki Francji.